Co je EFT?

EFT neboli Emotion Freedom Technique, jsou techniky moderní energetické psychologie, které slouží k odstranění omezujících přesvědčení a emocí, které nám způsobují potíže psychického i fyzického rázu.

Tato jednoduchá meridiánová terapie funguje podobně jako akupresura nebo akupunktura – pouze bez použití jehel. Lehounkými poklepy či masáží určitých bodů na našem těle se uvolní traumata zde uložená a dochází k okamžité úlevě od potíží.

 

(Body na těle vidíte zde. Přidejte si body na vrcholku hlavy, jsou na psychiku a jsou důležité).

body-eft
Jak je možné, že dojde k úlevě či odstranění potíží? Jednoduše. V okamžiku bolestného zážitku, šoku či pouze situace, kterou v dané chvíli vzhledem ke svému věku či svým zkušenostem prostě nezvládneme, naše tělo musí vymyslet, jak se se situací vyrovná.

Pokusím se velmi zjednodušeně na příkladu vysvětlit, k čemu dochází – V parku mě přepadne útočník – já se leknu, automaticky se mi v tomto šoku vypíná mozek moderního člověka a zapne se tzv. plazí mozek, kde je na výběr jen ze tří možností: 1. Ustrnutí 2. Útok 3. Útěk.  Mám omezenou volbu a musím velmi rychle vymyslet, co udělám. Během vteřiny ustrnu – vzniká šok a emoce strachu, která se ukládá do mého těla. Je to energie, která se neztrácí ve Vesmíru. Zbývá volba ze dvou programů a já přemýšlím – přeperu jej nebo mám utéct? Nemám čas řešit leknutí, např. tím, že oznámím útočníkovi – „Teda Vy jste mi dal, to jsem se pane vyděsila!“ Takže utíkám a odnáším si trauma – zásek v těle. Ten se v těle uloží a pokud jej neřeším, po letech se může projevit jako opakované potíže např. gynekologického rázu.

Tělo je natolik inteligentní, že ukládá traumata potažmo emoce díky nim vzniklé, na určitá místa na těle, kde budou uloženy několik let. Je to proto, abych danou událost přežila. Je potřeba vybudit tělo a uvolnit hormony potřebné k dosažení výkonu, který mi zachrání život.

Toto všechno se děje automaticky a emoce, na kterou teď právě není čas, se ukládá…. A po letech, kdy už jsme vědomě zapomněli na tento zážitek, se objevují potíže a tělo nám tak, jak umí, říká – něco tady není v pořádku, už jsi v bezpečí a můžeš to řešit, už nehrozí nic vážného…

Ale pozor. Události, při kterých si ukládáme problematické emoce a zakládáme si na potíže, nemusí být ani zdaleka tak traumatické. „Traumatem“ může být pro každého z nás něco jiného. Přeborníka v boxu by tento zážitek v parku určitě nerozhodil a snad by si ho i užil a vypořádal se s ním líp, než kterákoliv z žen.

Pro malé dítě může být takovou nezvládnutelnou situací už jen to, že jej maminka odstrčí s tím, že teď nemá čas se mazlit, protože musí umýt nádobí, popřípadě se někam spěchá. Na základě této události může vzniknout pocit „Nikdo mě nemá rád, jsem  k ničemu, nejsem dost dobrá/ý, nic si nezasloužím… apod.“ A na nízké sebevědomí je zaděláno.

Všechna traumata v těle se dají vyhledat a uvolnit. Je spousta technik, mně se nejvíce líbí a osvědčilo se mi  EFT.

Zajímavé video o této krásné technice:

 

Já osobně s touto technikou pracuji už 8 let.Původně jsem ji chtěla používat pouze pro sebe, ale vzhledem k výsledkům a změnám, kterých jsem dosahovala, jsem se rozhodla šířit ji dál a věnovat se jí profesionálně.

Dostavil se syndrom terapeuta začátečníka – aneb Vyléčím Tě, ať chceš nebo nechceš! A divila jsem se, že někteří tedy opravdu nechtěli. V převážné většině to byli mí blízcí, má rodina a přátelé. Musela jsem tedy jinam, do nebezpečných vod veřejnosti. Má víra v tuto metodu byla ale tak velká – a přiznávám, že jsem si i „vyťukala“ strach – že jsem tomuto volání podlehla a EFT je pro mě nejen prací, ale především náplní mého života. A užívám si to!

Postupně zde budou doplňována skripta volně ke stažení, abyste mohli sami tuto úžasnou techniku vyzkoušet a některých věcí se zbavit sami. V komplikovanějších případech ale vždy doporučuji raději vyhledat zkušeného terapeuta.